Grypa czy przeziębienie?

„W okresie od 8 do 15 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę” – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny na swej stronie internetowej. Średnio na każde 100 tysięcy mieszkańców kraju przypadało 88,4 nowych zachorowań dziennie. Cztery osoby zmarły: trzy w województwie śląskim, jedna w kujawsko-pomorskim.

 

 

Zarówno grypa, jak i popularne przeziębienie, to choroby wirusowe. Charakteryzują się one podobnymi objawami, dlatego ważne jest, aby potrafić odróżnić błahą infekcję od grypy, która nierozpoznana lub niewyleczona może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań.

Objawy grypy i przeziębienia

  • Gorączka

W przypadku grypy jest to podstawowy objaw. Tak naprawdę można stwierdzić, że „nie ma grypy bez gorączki”. Temperatura ciała jest bardzo wysoka i waha się w granicach 38-41 stopni Celsjusza (zazwyczaj oscyluje w okolicy 39 stopni Celsjusza). Towarzyszą jej zwykle silne dreszcze oraz obfite pocenie się. Szczyt gorączki występuje najczęściej w 24 godzinie po pierwszych objawach i utrzymuje się około 2-4 dni.

W przypadku przeziębienia gorączka nie zawsze musi wystąpić. Jeśli się pojawi, to jest to przeważnie tzw. stan podgorączkowy – temperatura ciała wynosi około 37-37,7 stopni Celsjusza.

  • Bóle mięśni i stawów, osłabienie

Typowym objawem grypy są bardzo silne bóle mięśniowo-stawowe. Towarzyszy im tzw. astenia, czyli osłabienie mięśni. Często pacjenci zgłaszają „ból całego ciała” lub „łamanie w kościach” który uniemożliwia im nawet położenie się do łóżka. Ponadto takiemu stanowi towarzyszy silne osłabienie, które także uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Objawy takie występują zwykle przez cały okres choroby.

W trakcie przeziębienia także może występować osłabienie oraz bóle mięśniowo-stawowe, aczkolwiek mają one niewielkie nasilenie, nie obejmują całego ciała, nie powodują braku codziennej aktywności, ustępują po kilku dniach i nie można stwierdzić ich obecności przez cały czas trwania infekcji.

  • Bóle głowy

W przebiegu grypy zazwyczaj występują silne, rozlane, obejmujące całą głowę bóle. Są one ciężkie do wyeliminowania za pomocą leków przeciwbólowych. Może im towarzyszyć ból gałek ocznych, światłowstręt. Z czasem ból może doprowadzić do obniżenia sprawności psychoruchowej oraz nadmiernej senności.

Dla przeziębienia typowe są bóle słabsze, głównie zlokalizowane w jednym miejscu, które znikają po podaniu leku przeciwbólowego.

  • Katar

Mniej charakterystyczny dla grypy, natomiast jest bardzo typowy dla przeziębienia – na początku zwykle wodnisty, bardzo uporczywy, z czasem przechodzi w śluzowy dający uczucie niedrożności nosa.

  • Kaszel

Typowy dla grypy kaszel jest silny, suchy, męczący, napadowy. W późniejszej fazie choroby może przekształcić się w wilgotny z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny.

W przebiegu przeziębienia występuje raczej pokasływanie, któremu towarzyszy uczucie bólu lub drapania w gardle.

  • Zapalenie spojówek

Typowe dla grypy, mało charakterystyczne dla przeziębienia. Charakteryzuje się łzawieniem swędzeniem czy bólem gałek ocznych, czasem także światłowstrętem.

  • Krwawienie z nosa

W przypadku grypy występuje stosunkowo często, w przebiegu innych infekcji dróg oddechowych występuje znacznie rzadziej.

  • Czas trwania grypy i przeziębienia

Grypa trwa znacznie dłużej niż przeziębienie. Jej objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj około 2 tygodni, jednak mogą być obecne znacznie dłużej). Natomiast objawy przeziębienia zwykle mijają po kilku dniach, najczęściej nie utrzymują się dłużej niż tydzień.

 

 

Powikłania po grypie

Nierozpoznana lub niewyleczona grypa może doprowadzić do powstania groźnych powikłań. Są to głównie:

  • zapalenia płuc,
  • zapalenia oskrzeli,
  • zapalenia zatok,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • napady drgawek.

Należy pamiętać, że tak naprawdę to właśnie powikłania są groźne dla człowieka, nie zaś sama infekcja grypowa. Dlatego też niesłychanie istotną sprawą jest właściwe leczenie grypy, co zapobiega występowaniu poważnych następstw.

Grypa a przeziębienie – podsumowanie wiadomości

Są to najważniejsze objawy, które pomagają odróżnić przeziębienie od grypy. A jak wyglądają objawy świńskiej grypy, o której mówi cały świat? Dokładnie tak samo jak tej „zwykłej”, znanej wszystkim od lat. Dlatego też po samych tylko objawach nie ma możliwości stwierdzenia czy pacjent uległ zakażeniu wirusem grypy świńskiej czy „zwykłej” – jest to możliwe dopiero po określeniu rodzaju wirusa, który wywołał zakażenie.

Należy zatem pamiętać, że naprawdę nie każde przysłowiowe „łamanie w kościach” to grypa. Większość infekcji jesteśmy w stanie wyleczyć sami w domu. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy pewni czy jednak grypa i nas nie dopadła, musimy zgłosić się do lekarza, który pomoże rozwiązać problem.

Musimy też pamiętać o tym, że tak naprawdę w przebiegu grypy najważniejsze jest niedopuszczenie, zwłaszcza u starszych ludzi, do wystąpienia powikłań, gdyż to one są najgroźniejsze. Właściwe postępowanie uchroni nas przed powikłaniami grypy i doprowadzi do pełnego wyleczenia.

Cecha Przeziębienie Grypa
Początek Zwykle wolny Najczęściej szybki
Gorączka Najczęściej niewysoka, stany podgorączkowe Bardzo często wysoka, nawet do 40 stopni Celsjusza
Dreszcze Niezbyt często Często silne, szczególnie przed pojawieniem się wysokiej gorączki
Uczucie zmęczenia Zwykle niezbyt nasilone Znacznie utrudniające codzienną aktywność
Bóle kostno-stawowe Średnio nasilone Bardzo silne
Bóle głowy Niezbyt silne, występują niestale Często silne bóle
Katar Bardzo charakterystyczny objaw Czasem
Kaszel Niestale, drapanie w gardle Uporczywy, nieraz duszący
Zapalenie spojówek Rzadko Często
Krwawienie z nosa Rzadko Często
Czas trwania choroby Kilka dni Nawet kilka tygodni
Okres wylęgania Zwykle powolny Najczęściej szybki
Powikłania Rzadko Czasami, szczególnie przy niewłaściwym leczeniu

 

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące