Zmiany w 500 plus w 2018 roku – czy wyjdzie Ci to na dobre?

Zbliżający się wielkimi krokami 2018 rok przyniesie wiele zmian w polskim prawie. Nowe rozwiązania mają być zastosowane również w programie Rodzina 500 plus. Okazuje się bowiem, że dochodziło do wielu nadużyć, rodzice dzieci często stosowali dziwne i naganne praktyki, by tylko zadeklarować niższe zarobki niż te otrzymywane w rzeczywistości.

 

 

Zatem wszyscy ci, którzy sumiennie i zgodnie z prawdą wypełniali dokumenty potrzebne do otrzymywania świadczenia 500 plus, mogą spać spokojnie. Jednak w przypadku osób, które do tej pory mijały się nieco z prawdą, sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej.

Rząd uszczelnia program

Okazuje się bowiem, że szereg rodzin w sposób sztuczny i niezgodny ze stanem rzeczywistym swoje dochody zaniżało. Na czym polegał ten proceder? Między innymi na ciągłym rozwiązywaniu i nawiązywaniu stosunku pracy z tym samym pracodawcą (po to, by otrzymać świadczenia już na pierwsze dziecko, a zatem nie osiągać dochodów wyższych niż 800 złotych na jedną osobę w rodzinie bądź 1200 złotych w przypadku gospodarstwa domowego z dzieckiem niepełnosprawnym).

Od 1 sierpnia 2018 roku ma zostać wyeliminowany problem deklarowania przez jednego z rodziców samotnego wychowywania dziecka – gdy w istocie zajmowało się tym dwoje rodziców. W jaki sposób rząd chce poradzić sobie z tą kwestią? Osoba twierdząca, że w pojedynkę zajmuje się wychowaniem pociechy, będzie musiała wystąpić do drugiego rodzica o alimenty.

Uczciwi mogą spać spokojnie

Jeśli jednak rodzina sumiennie i zgodnie z prawdą wypełnia dokumentację potrzebną do uzyskania świadczenia 500 plus, nie czeka jej w nadchodzącym roku żadna rewolucja. Warto jednak na bieżąco śledzić zmiany w ustawodawstwie, być może pojawią się nowe fakty!

 

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące