Kto ma szansę na „Mieszkanie+”?

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać mieszkanie z Programu Mieszkanie Plus? Wyjaśniamy, kto może liczyć na jedno z mieszkań, które powstaną w ramach programu.

Przy kwalifikacji do programu, preferowaną grupą będą rodziny wielodzietne. Jednak posiadanie potomstwa nie będzie warunkiem koniecznym do zakwalifikowania się. System wsparcia będzie się opierał przede wszystkim na tanim wynajmie. W związku z tym, osoba zakwalifikowana do programu będzie zobowiązana do płacenia czynszu w wysokości od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W ten sposób będzie spłacana tylko część odsetkowa.

Program przewiduje wykup mieszkania na własność. Jakby miało to wyglądać?

W przypadku, gdy beneficjent zdecyduje się na dojście do własności, będzie zobowiązany do płacenia 20% wyższego czynszu. Dzięki czemu po 25, 30 latach stanie się właścicielem lokalu. Z biegiem lat część kapitałowa będzie się zwiększać kosztem odsetkowej.

Program Mieszkanie+ adresowany jest do Polaków, których dochody uniemożliwiają zakup własnego mieszkania. Jednak, żeby dostać się do programu, wysokość zarobków musi jednocześnie wykluczać otrzymanie lokum np. od gminy.

Podsumowując, największe szanse na dostanie się do Programu Mieszkanie Plus mają rodziny wielodzietne oraz bez zdolności kredytowej, ale mogące pozwolić sobie na wynajem.

Kto ma najmniejsze szanse na dostanie się do programu?

W związku z tym, że zasady programu wskazują, iż jest on kierowany do osób średnio zamożnych oraz premiuje rodziny wielodzietne, w praktyce może się okazać, że młode osoby, zaczynające dorosłe życie, mogą utknąć na liście na wiele długich miesięcy, czy też lat.

W niektórych miastach budowa mieszkań już się zaczęła. Tam gdzie budynki już powstają, pierwsi uczestnicy programu wprowadzą się do swoich czterech kątów już w 2018 roku.

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące