Kleszcze, jak się przed nimi bronić?

Kleszcze to podstępni krwiopijcy, którzy atakują z ukrycia. Te pajęczaki są szybkie i bardzo skuteczne. Często nie mamy pojęcia, że staliśmy się ich ofiarami. Ugryzienie kleszcza nie boli, ale może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Kleszcze mogą przenosić groźne dla człowieka wirusy i bakterie. W obawie przed tymi krwiopijcami unikasz spacerów po lesie? Zastanawiasz się jak skutecznie bronić się przed tymi pajęczakami? Sprawdź co warto wiedzieć, by omijać szerokim łukiem miejsca gdzie występują kleszcze oraz jak uniknąć ich ukąszenia.

 

 

Kleszcze

 

Kleszcze to pajęczaki, znanych jest ponad 850 gatunków! W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, ale najczęściej spotykane są trzy:

  • Kleszcz pospolity- można go spotkać w całym naszym kraju ale najbardziej lubi miejsca o dużej wilgotności. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, czasem iglastych o gęstym poszyciu. Uwielbia miejskie parki, działki i skwery zieleni.
  • Kleszcz łąkowy- bardzo lubi wilgoć, dlatego najczęściej spotkać go można na brzegach jezior, terenach bagnistych i pastwiskach. W odróżnieniu od kleszcza pospolitego najczęściej występuje na wschodzie naszego kraju.
  • Obrzeżek gołębi- jak nazwa wskazuje, żywi się krwią gołębi. Zamieszkuje miejsca gdzie te ptaki występują, czyli na strychach i poddaszach.

Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach, począwszy od małej polnej myszki, zającach, psach czy krowach. Niestety lubią też ludzką krew. Pajęczaki zaczynają żerować, gdy temperatura powietrza ma od 5 stopni Celsjusza, czyli od marca do końca listopada. Kleszcze polują na swoje ofiary nieustannie, bardzo dobrze wiedzą gdzie je spotkać. Czyhają krwiopijcy w głębi lasu lub na obrzeżach polany, pod drzewami. Natomiast obrzeżek gołębi, gdy zabraknie żywiciela potrafi dobrać się i do człowieka! Przychodzą do mieszkań przez otwarte okna i drzwi balkonowe, a także kanały wentylacyjne. Gromadzą się pod parapetami, w szparach podłogowych i pod tapetami. Jak widać wszędzie jesteśmy narażeni na atak kleszcza. Dodatkowo kleszcze atakują najczęściej w dzień, przeważnie rano i po godzinie 15:00 aż do północy.

 

Gdzie można najczęściej spotkać kleszcze?

 

Kleszcze żyją nie tylko w lasach, najczęściej spotkamy je na łąkach i obszarach trawiastych więc i w miejskich parkach. Uwielbiają krzaki leszczyny. Warto wiedzieć, że kleszcze nie przebywają w miejscach powyżej 1,5 metra, mitem jest więc myślenie, że te pasożyty spadają na nas z drzew. Mają dobry węch i szybko wyczuwają swoją ofiarę, dobrze wiedzą, że najczęściej ludzie i zwierzęta chodzą ścieżkami i tam polują na nas. Kleszcze przesiadują na wewnętrznej stronie i brzegach liści, dlatego idąc ścieżką starajmy się nie poruszać gałęziami krzewów. Warto wytłumaczyć dzieciom, żeby nie bawiły się blisko krzaków oraz ich nie zrywały. Wiem, że to ciężkie, ale warto je nauczyć chronić się przed atakiem kleszcza.

 

 

Jak atakują kleszcze?

 

Kleszcze reagują na temperaturę ciała ofiary, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla. Ci podstępni krwiopijcy wyczuwają ofiarę już z 20 metrów! Gdy kleszcz znajdzie się na skórze, wcale nie wpija się w nią od razu , o nie!!! Chodzi po naszym ciele cichutko i szuka…. szuka miejsca, by sie wbić się i ssać krew! Jakie to miejsce? Najczęściej szuka cieńkiej powłoki skórnej, lekko wilgotnej. Jego ulubione miejsca to: za uchem, na granicy włosów, w pachwinie, pod kolanami, w zgięciach łokci. Choć kleszcz wkłuwa się dość głęboko w skórę, to jest dla nas niewyczuwalne. Dzieje się tak, ponieważ w momenie ukłucia kleszcz wprowadza do naszego ciała wydzielinę znieczulajacą i opóźniającą reakcję zapaleniową. To dlatego nie czujemy bólu, czy też nie widzimy zaczerwienienia, które by nas mogły zaalarmować i dokładniej się przyjrzeć skórze. Kleszcz może w ten sposób żerować nawet 6-7 dni nie będąc zauważonym!!! W tym czasie wypija około 2 mil krwi i powiększa swój rozmiar nawet sześciokrotnie.

 

Dlaczego kleszcze są groźne?

 

Kleszcze często są nosicielami zarazków, w tym krętków boleriozy i wirusów zapalenia mózgu. Niestety wirusy dostają się do naszego krwioobiegu już w momencie ukłucia przez kleszcza. Krętki boleriozy dopiero po 24 godzinach od momentu żerowania przenikają do naszej krwi. Niestety wirusem zapalenia mózgu łatwo się też zarazić w inny sposób, wręcz banalny: pijąc mleko prosto od krowy lub kozy, na których żerowały zarażone kleszcze. Krętki boleriozy mogą dostać się do naszego organizmu, gdy wetrzemy w rankę wydzielinę kleszcza.

 

Jak się bronić przed kleszczami?

 

Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezbronni przed kleszczami. Wiedząc gdzie i o jakich porach mogą na nas polować, starajmy się unikać miejsc w których występują. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i wieczorem, więc na spacery najlepiej wybierać się koło południa. Idź środkiem ścieżki, z daleko od wszelkich traw i krzaków. Jak masz ochotę zbierać polne kwiatki to idź na środek łąki. Zawsze pamiętaj o odpowiednim ubiorze, czyli długie spodnie, bluzka z długim rękawem, kapelusz lub czapka. Najlepiej wybierz ubranie w jasnych kolorach, kleszcze ponoć ich nie lubią, a nawet jeśli to nie potwierdzona informacja to na jasnym zawsze łatwiej tego krwiopijcę zobaczyć;)  Zacznij używać preparatów odstraszających kleszcze.

Zawsze po powrocie do domu obejrzyj całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza usuń go!

 

Jak wyciągnąć kleszcza?

 

Chwyć kleszcza pęsetą tuż przy skórze i lekko obrotowym ruchem wyrwij drania!!! Rankę zawsze starannie zdezynfekuj wodą utlenioną. 

 

Tak nigdy nie wyjmuj kleszcza!!!!

 

  • nie używaj żadnych substancji typu olej, masło, to może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, smarowanie tłuszczem sprawia, że kleszcz wpuszcza do naszego organizmu jeszcze więcej wydzieliny, która może zawierać wirusy lub bakterie
  • nie szarp i nie ucinaj kleszcza
  • nie rozgniataj go, ponieważ jego głowa nadal żyje
  • nie smaruj lakierem, podobnie jak w przypadku tłuszczu kleszcz wydziela więcej swojej wydzieliny

Jeżeli kleszcz tkwi głęboko i nie możesz go wyjąć, lepiej od razu udać się do lekarza.

 

Choroby jakie mogą wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza:

Kleszczowe zapalenie mózgu – jeśli w ciągu 2-3 tygodni od usunięcia kleszcza wystąpią objawy, przypominające grypę, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Gorączka do 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni i stawów, głowy czy żołądka mogą świadczyć o zakażeniu kleszczowym zapeleniu mózgu. Musisz wtedy znaleźć się pod opieką lekarza.

Borelioza – jeśli w ciągu 1-5 tygodni od usunięcia kleszcza pojawi się rumień, niezwłocznie udaj się do lekarza! Rumień jest pierwszą oznaką boleriozy. By ją wyleczyć, potrzebna jest kuracja antybiotykowa. Jeśli rumień nie wystąpił, by upewnić się, że kleszcz nie zaraził cię krętkami boreliozy, zbadaj krew.

 

Warto się zaszczepić

 

O ile jedyną obroną przed boreliozą jest nasza ostrożność i rozwaga,o tyle przed kleszczowym zapaleniem mózgu zabezpiecza szczepionka (nie jest refundowana). Podaje się ją w trzech dawkach – drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią po 12 miesiącach. Już druga dawka chroni przed wirusem.

 

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące