Działania “ZNICZ 2017” w Bydgoszczy

Wkrótce dzień Wszystkich Świętych. Czas ten to dla większości wyjazdy na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie Bydgoszczy i powiatu, od piątku (27.10.2017) do czwartku (02.11.2017), czuwać będą policjanci rozpoczynający akcję „Bezpieczny weekend – Znicz 2017”.

W ramach ogólnopolskich działań “Bezpieczny weekend – Znicz 2017” policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Funkcjonariusze będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. W tym okresie na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających w ich pobliżu, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów, wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych bliskich funkcjonariusze będą:

  • ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
  • reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka, przewożenie osób zgodnie z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
  • zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:

  • w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować.
  • prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego.
  • bezwzględne podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych czy znaków drogowych.
  • parkujemy samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami, w wyznaczonych miejscach. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:  

  • aby zachowali większą ostrożność. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować,
  • o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Tegoroczna policyjna akcja „Znicz 2017” rozpocznie się już w piątek (27.10.2017) rano, a zakończy się w czwartek (02.11.2017) późnym wieczorem.

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące