500+ Nowe wnioski od 1.08.2017 r.

Od dziś  można składać wnioski o świadczenie 500+ na kolejny rok. W programie wprowadzono jednak kilka zmian. Zdaniem wnioskodawców, mają one na celu uszczelnienie system rozdzielania pieniędzy Najwięcej emocji zmiany dotyczące osób samotnie wychowujących dzieci. Aby otrzymać pieniądze, będą musiały wyczerpać drogę sądową dotyczącą alimentów. Wyjątkiem są sytuacje, gdy drugi z rodziców nie żyje bądź ojciec dziecka jest nieznany. Zdaniem ministerstwa, do tej pory zdarzały się sytuacje, gdy rodzice żyli razem, a tylko dla potrzeb programu deklarowali samotne wychowanie i w ten sposób wyłudzali pieniądze – czytamy na finanse.wp.pl. Ta zmiana może dotyczyć ok. 400 tys. rodziców!

Druga istotna zmiana dotyczy innego typu wyłudzeń. 500 zł na dziecko trudniej będzie otrzymać osobom, które rozwiązały umowę i w ciągu trzech miesięcy podpisały nową na niższą kwotę. W ten sposób niektórzy obniżali dochody, by załapać się na świadczenie na pierwsze dziecko. Zmienią się również zasady wyliczania dochodu osób płacących zryczałtowany podatek dochodowy. Wysokość tego dochodu na potrzeby przyznania świadczenia 500+ będzie ustalana co roku przez resort rodziny i publikowana w formie obwieszczenia.

Nie zmienia się wysokość świadczenia, które nadal wynosić będzie 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Progi przyznania pieniędzy na pierwsze dziecko również pozostają bez zmian 800 zł dochodu na członka rodziny i 1200 zł na członka rodziny w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

W Bydgoszczy siedziba Wydziału Świadczeń Rodzinnych znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 65 (biurowiec dawnego Zachemu). Można tam dojechać bezpośrednio tramwajem linii 7 i 8 oraz autobusami linii 59, 61 i 73.  Ratusz informuje także, że ulegają zmianie wzory wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego 500 plus i do świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz do świadczeń rodzinnych. Nowe formularze wniosków zostały udostępnione na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców. Wnioski można składać od 1 sierpnia w następujących miejscach: – w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przy ul. Wojska Polskiego 65 w godzinach urzędowania (poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 8 do 16, we wtorki do 18, w piątki do 14), – w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przy ul. Emilii Gierczak 6 (tylko przyjęcie wniosku bez wstępnej weryfikacji) w godzinach funkcjonowania Urzędu (jak wyżej), – drogą elektroniczną za pomocą: Portalu Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl) – świadczenie wychowawcze 500 plus dodatkowo za pomocą bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), ePUAP.

POBIERZ WNIOSEK

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące