12 listopada dniem wolnym od pracy?

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości świętujemy 11 listopada, które w 2018 roku przypada na niedzielę.

 

 

Politycy Prawa i Sprawiedliwości apelują, aby przedłużyć obchody i ustanowić jednorazowo poniedziałek 12 listopada dniem wolnym od pracy.
 

Z takim pomysłem zgłosił się Paweł Zalewski, radny Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej Pragi-Południe. “Gazeta Polska Codzienna” podaje, że partia radnego popiera jego pomysł i prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu rozpoczną się pracę na odpowiednią ustawą, dotyczącą dodatkowego wolnego w listopadzie.

 

 

Paweł Zalewski argumentuje, że dodatkowy wolny dzień powinien zostać uzgodniony, ponieważ wtedy “wszyscy Polacy mogliby osobiście odczuć to wielkie święto, jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę”.
 

“Gazeta Polska Codzienna” informuje, że inspiracją pomysłu warszawskiego radnego, był precedens z 1919 roku. Marszałek Józef Piłsudski ustanowił wówczas jednorazowe święto narodowe.
 

Według polskiego prawa, dzień wolny wybrać można jedynie, gdy święto wypada w sobotę, dlatego, że to właśnie sobota w wielu miejscach jest dniem pracy oraz jest ona traktowana jako dodatkowy dzień roboczy. 
 

Za rok, 11 listopada wypada w poniedziałek, więc w 2019 roku na pewno czeka nas przedłużony weekend.
 

Narodowe Święto Niepodległości jest świętem państwowym. Obchodzimy je corocznie dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

 

Po przeczytaniu - UDOSTĘPNIJ - pomóż nam dotrzeć do nowych odbiorców.
Share

To też jest interesujące